چرا قضاوت...قضاوت کردنمان در مورد دیگران، باید برخاسته از "آگاهی" ما باشد و قضاوت نکردمان هم باید از "ناآگاهیمان" سرچشمه گرفته باشد. دانستن و یا ندانستن، هر دو نمیتوانند دستمایه ای برای "قضاوت" باشند، یکی مناسب "قضاوت کردن" و دیگری در خور "قضاوت نکردن" است.
عموما خطاهای ما در مورد امر "قضاوت" از آنجایی برمیخیزد که دید روشنی از حدود "دانسته ها" و "ندانسته هامان" نداریم...


/ 22 نظر / 101 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sophia

چرا آی پی من میزنه افغانستان؟!!هرکی ندونه فکر میکنه من رفتم افغانستان واسه تجارت تریاک؛احتمالا موقع رفتنم هم چندا مرزبان گروگان گرفتم تو راه برگشت معاوضه کنم؟!!

لیلا

نترسید !ملت فکر میکنند رفته اید افغانستان تا گهرهایی را که نسل ما از اینجابا خود برده اند بیاورید.

sophia

اوه نمی دانم چرا روی این سیستم من کنار نامم پرچم افغانستان نمایش داده میشه؟!!مرورگرم رو هم عوض کردم؟!!! بله نسل شما گهرهایی زیادی از اینجا برده اند و گویا خاک افغانستان برای کشت انگور مناسب نبود؟!!

sophia

جناب بهرام گرامی در وبلاگ بازاندیشی به عقده ادیپ اشاره ای داشتید؛و آن را با اخلاق پیوند داده بودید؛نکاتی به ذهنم رسید که مناسب دیدم در اینجا مطرح کنم و نظر شما را نیز در این رابطه جویا شوم؛ اینکه خانواده طی ده هزار سال مسئول برآوردن نیازهای اعضایش بوده؟!!برای من بسیار شک برانگیز است،اولا نهاد خانواده به این شکل که ما می شناسیم قدمت چندانی ندارد،آن نوع خانواده ای که شما اشاره کردید پسران در کامجویی از مادر آزاد بودنداولا مربوط به دوران مادرسالاری ست و با توجه به تعدد همسران باز همگی مجاز به همخوابگی نبوده اند و با اینکه پسر جانشین پدر می شده و خون پدر را نثار کشتزارها میکرده باز این کامجویی به این راحتی که شما عنوان میفرمایید نبوده...بیان شما در این جمله برایم بسیار سوال برانگیز است""عقده ادیپ" هم نمیتواند موضوعیت داشته باشد، چرا که پسران همیشه برای کامیابی جنسی از مادرانشان آزادند..."حتا در جوامع آزاد هم کامیابی جنسی منوط به رضایت دو طرفه است... راستی چرا شما در مقابل عقده ادیب عقده الکترا را چرا مطرح نمی سازید....؟!در ان خانواده ای که مدنظر شماست این عقده چگونه رفع و رجوع میشده؟!!خیلی از

sophia

فروید خدابیامرز در شکستن تابوها گام های بلندی در علم روانشناسی برداشت؛اما با وجود این نظریاتش عاری از خطا نبوده اند؛ با اینکه در جوامع بسیار عشق دختر به پدر به سختی نکوهش شده؛چند نمونه اساطیری داریم که ناشی از نفرین خدایان بوده؟!! اما عقده قابیلی؛ میدانیم که یکی از دلایل اختلاف قابیل و هابیل در ازدواج این دو است،قابیل مایل بوده با خواهر دوقلوی خود ازدواج کند...در مقابل نکوهش بسیار رابطه فرزند و والدین در بسیاری جوامع منجمله ایران باستان نمونه هایی ازدواج خواهر و برادر ثبت شده؛ من از طرح این بخش قصد دارم به مسائل دیگری اشاره داشته باشم؛اگر نظریات داروینی و منشا خانواده فردریش انگلس را بررسی کنیم به شواهدی مخالف با نظریات فروید برمیخوریم،مثلا نظریات دارونی اینگونه مطرح می شود که جذابیت جنسی فردی از نژاد دیگر برای ما خیره کننده تر است...در مقابل شواهد علمی نشان داده اند که زوج های عاشق حتا عاشقترین ها بعد گذشت 5/1 تا 5 سال از ازدواج شان رابطه ها بسیار کم و حتا به صفر رسیده؟!! با این شرایط انتظار کشش جنسی بین محارم خیلی سوال برانگیز می شود؟!!نظریات فروید شاید تنها در خانواده های بسیار بسیار منزوی معتبر باشد؛یعنی

sophia

متاسفانه کامنتها من ناقص ثبت شدند...کامل میکنم یعنی فرزند ذکور خانواده جز مادرش هیچ زن دیگری را ندیده باشد؟!! بد نیست به وجه قدرت نظام خانواده هم نگاه داشته باشیم؛شما به قتلهای ناموسی در پاکستان نگاه کنید؛از جنس حسادتهای جنسی نیستند از جنس خانواده ای ست که از سرپیچی به خشم آمده است؛میدانیم که جوامع فقیر تر نیازمند این بودند که همه امکانات را برای بقای قبیله به خدمت گیرند،دختران جوان به سبب جذابیتشان برای سایر مردان؛سرمایه ای ست برای خانواده ؛که نمی توانستند نسبت به آن بی اعتنا باشند؛مثلا موسی بن عمران برای آنکه با دختر شعیب ازدواج کند ده سال در خدمت شعیب کار میکند؛پس انتخاب داماد برای پدر دختر نوعی امتیاز محسوب میشده و دلایل اینکه بسیاری از خانواده های اجازه نمی دادند که دختر خود انتخاب کند این مساله می باشد،امکاناتی که از طریق ازدواج دختر نصیب پدر میشده! خیلی از عقده های جنسی مطرح ناشی از فاصله بین بلوغ و ازدواج است(ازدواج شکل پذیرفته کامیابی جنسی)برای مثال در جوامع قدیمی تر ازدواج در سنین پایین صورت میگرفته؛بلوغ در دختران کامل نبوده و پسران نیز تقریبا به همین صورت؛اصلن زمانی برای تجربه این مسائل نداشته اند

sophia

بسیار ممنون،جوانیها دو اثر از ایشون رو مطالعه کردم؛آزادی زنان و آرایش و مد؛با محتوای فکری ایشان تا حدودی آشنام.اما برایم سخت است که برای حل مشکلات امروز به اعصار گذشته مراجعه میکنیم...!؟

sophia

از توضیحات شما بسیار سپاسگزارم؛بسیار عالی.

زینب

یه موقع به روز نکنیداااااا !!!!!!!

sophia

پس کجایی رفیق؟!!مدتیه از اصول اخلاقی بشر پاکنهاد!!واسمون صحبتی نمی فرمایید؟!آخه چرا؟!!راستی از اخبار خاورمیانه مطلع هستین؟!!