سپاس زندگی...

 

توی بد هچلی افتاده ایم، یک هچلِ بزرگ فرهنگی که از شدت بزرگی و قدمت و عمق و پهنا و غیره، اصلا متوجه آسیب زنندگی اش نیستیم. این فاجعه اینست که:

ارتباط ما با "زندگی" ارتباطی معیوب است.

: من میمیرم برات...

برزگترین کار ما برای آنکه دوستش داریم "مردن" است و نه ماندن. گرچه که در ته قضیه، اینست که من بخاطر تو از زندگی ام دست میکشم، اما این هر چه که باشد تقدیس و تحسین "زندگی" نیست.

خوانندهٔ معروف آمریکای لاتین، مرسدس سوسا، ترانه ای خوانده، بنام «سپاس زندگی» که در آن از اینکه زندگی میکند و از مواهب هستی برخوردار است سپاسگزاری میکند، و من هر چه به ذهنم فشار می آورم، در ادبیات و ترانه ها و کلاً فرهنگ خودمان نمیبینم نمونه ای برای ستایش زندگی و شادی...

سعدی مان میگوید: نتوان مرد به سختی که من اینجا زادم

و حافظ مان: آدم آورد درین دیر خراب آبادم

حتی روشن بین هامان هم به زندگی نگاهی تیره و تار داشته اند.

درد بزرگی ست تحقیر زندگی؛ دردی که در مواردِ دیگر هم، تاثیر مخربش را بر اذهان ما  میگذارد. 

حتی بسیاری از نارسایی های روانی ما تابعی ست از اندیشه های بیمار ما...             

/ 6 نظر / 97 بازدید
زینب

سلام .شب بخیر. تو فرهنگ دینی ،از نعمت حیات به عنوان بزرگترین نعمت برای انسان یاد شده.(این هم نمونه ای از ستایش زندگی.البته یادمه اینو تو کتاب بینش اسلامی خوندم .یادش بخیر واقعا..)

زینب

اینکه کسی برای دیگری حاضر است بمیرد به معنی این نیستش که زندگی براش مقدس و قابل تحسین نیست.من احساس می کنم خود این جمله میگه که زندگی خیلی برام ارزشمنده.چون آدم وقتی می خواد اوج علاقه رو به یه نفر نشون بده این حرف و می زنه.یعنی من حاضرم از قشنگ ترین نعمت زندگی خودم بگذرم.در واقع نوعی اعتراف به دوست داشتن زندگی هست.

اسکندری

حق باشماست. ارتباط ما با زندگی معیوب است.

رمئو

خب این گفته "میمیرم برات" بیشتر یک تعارف است تا یک حرف جدی.اصولا ازین قهرمان بازیها نداریم...لااقل در دنیای واقعی.پس خیلی نگران ارتباط معیوب نباشیم...اتفاقا ارتباطها بدین دلیل معیوب شده اند که افراد دیگر برای هیچ عشق و دوست داشتنی نمی میرند...اما من که فکر میکنم شاید ایده این مردن برای کسی به عصر انسان غارنشین بگردد...بهرحال یک مرد غارنشین این را در گفته های عشقی خود بکار میبرده و احتمالا منظورش این بوده که من پیش مرگ تو میشوم و تو از فرزندمان یعنی کد ژنیتکی من مراقبت کن؟!!احتمالا ریشه ش ازینجا شروع شده باشد؟!!!

حسنا

حرفی نیست جز اینکه ،‌موافقم. زندگی کردن جرم بزرگی است در این روزگار.

لیلا

من که برای مدتی درگیر شقایق خواهم بود حسابی !! می روم ببینم زندگی را برای خود زندگی باید زندگی کرد یا برای خاطر شقایق.