تقاضای عفو

چه ارتباطی هست میان اینکه یک زندانی از زندانبانش بخواهد او را آزاد کند و اینکه درین صورت "صحت" نظر زندانبان ثابت شده است؟
من اگر تقاضای "عفو" کنم، بر اساس کدام ارتباطات منطقی، بمعنای این خواهد بود که گناهکاری خودم را پذیرفته ام و این "تقاضا"، بمعنای تاییدم بر مقصر بودنم است. 

این جناب "خودروفسکی" میلیاردر زندانی ولادیمیر پوتین، برای ملاقات مادر بیمارش، از پوتین تقاضای بخشودگی کرده است و او هم موافقت کرد. قبلا این زندانی نمیخواست طلب عفو کند چرا که این طلب عفو کردن بمعنای "تایید جرم " از جانب خودش محسوب می شده است. 

هر چه فکر میکنم مبنایی منطقی برای این همسانی "تقاضای عفو= تایید مقصر بودن" نمیبینم. این تقاضا امریست حیاتی و زیستی، حتی حیوانات هم نمیخواهند محصور باشند، در حالیکه "حق بجانب جاکم بودن" امریست حقوقی و اجتماعی.

آتش بجان شمع فتد کین بنا نهاد...


 

/ 3 نظر / 84 بازدید
عباس

عفو یعنی بخشودگی گناه ، پس برای طلب عفو باید پبشتر بر گناهکاری خود اقرار داشته باشی . و این طلب خود قبول گناهکاری را در ضمن خود دارد. در گذشته آنکه تعیین جرم میکرد و تعیین مجازات حاکم و پادشاه مطلقالعنان بود . سالها طول کشید تا در کنار نهاد سلطنت نهاد قضا و جزا استقلال یافت . گمان میکنم این طلب عفو یادگار آن دوران بود. و اکنون هر جامعه ای که هنوز از آن فرهنگ فاصله نگرفته باشد ، حاکمانش عفو گناه میکنند . چه معجونی است این قدرت و پذیزفتن قدرت :اقتدار

بابانوئل

سلام سال نو میلادی تون مبارک.شما ایرانی های خارج نشین ذوعیدین هستید هم عید اونها رو جشن میگیرید هم عید خودمون رو خلاصه که خوشبحالتونه.امیدوارم همیشه خوشحال باشید (راستی این که میگن آق محمود سال نوی میلادی رو تسلیت گفته به مسیحیان راست هست؟

نرگس

ای گبرِ هانوفر! سال نوت مبارک!